Se kossorna live!
Lantbutiken sänder live från en bondgård i Gislaved, ni kan följa kossorna dygnet runt! Vi vill visa hur det kan se ut på en gård och hur kossor har det. Vi hoppas våra kunder och besökare skall uppskatta denna sändning och att det ska bli roligt att följa kossorna på gården!
Har ni Internet Explorer, klicka här för att se kossorna. (sänds med ljud).
Har ni Firefox, klicka här för att se kossorna. (sänds utan ljud).
Har ni Mobiltelefon med internet, klicka här för att se kossorna. (sänds med ljud).
Titta helst inte längre än 15 minuter åt gången, det är många som vill se kossorna.
Följ dessa 3 steg nedan om ni vill ha mer instruktioner om hur du kan se kossorna.
Steg 1.
Steg 2.
För att kunna se kossorna behövs DirectX 9,0c .
Hämta DirectX 9,0c, klicka här.
För att kunna se och höra kossorna behövs Internet Explorer.
Hämta Internet Explorer, klicka här.
När detta är gjort kan ni sedan gå tillbaka till denna sidan och se kossorna.
Dessa tre texter nedan visas endast på vissa datorer, följ anvisningarna.
Om inte er dator stödjer "IP CAMERA för att visa video" så skall ni installera ett tillägg för kameran.
Text 1 som kan visas.
"Installera tillägget för alla användare på datorn..."
Text 2 som kan visas.
"Kör tillägg"
Text 3 som kan visas.
"Vill du installera ActiveX Controll?"
Klicka på "installera" och knappen "Kör" kommer upp, klicka på den.

Steg 3.
Vänta till sidan laddat klart och sedan kan ni se på kossorna live!
Information om kamerainställningar.
Gör så här för att se kossorna på bästa sättet.
1. Internet Explorer.
Använd i första hand Internet Explorer som webbläsare. Då kan ni höra ljud från kameran och även zooma in vart ni vill med kameran.
Hämta Internet Explorer, klicka här.
2. Firefox.
Ni kan även använda Firefox som webbläsare, då kan ni inte höra något ljud från kameran.
Hämta Firefox, klicka här.
3. Google Chrome.
Ni kan även använda Google Chrome som webbläsare, då kan ni inte höra något ljud från kameran.
Hämta Google Chrome, klicka här.
Ljusstyrka och bildvisning.
1. Ljusstyrka.
Om sändningen som visas är mörk beror det på att det är släckt i lokalen.
Det bästa ljuset på sändningen får ni på dagen då det är ljust ute och när lamporna är tända i lokalen
2. Bildupplösning.
Om det är många som kollar samtidigt på kameran så kan bilden "hacka något". Bildvisningen beror också på sändningens kapacitet vid det tillfället då ni tittar på kameran.
Om ni inte kan se kossorna kan det bero på följande.
1. Ni har inte aktiverat det tillägg som krävs för att visa kamerans bild.
2. Kameran kan användas av ett visst antal personer samtidigt. Om antalet besökare är för stort kan inte kamerabilden visas.
3. Det kan uppstå tillfälliga driftstörningar i kamerasystemet och på internet som gör att kamerabilden ej visas.
4. Er internetuppkoppling kanske har för låg uppkopplingshastighet eller har tillfälliga driftstörningar.
5. Använder ni er av bredband kopplat till operatören TRE, så kan ni tyvärr inte i dagsläget se kossorna.
6. Era internetinställningar tillåter inte att visa kameran.
7. Försök igen senare om ni inte kan se vad kameran visar.
Gården där kossorna finns.
Lantbutiken vill tacka Nicklas och Ida Axelsson för att vi får sända live ifrån deras ladugård. De har under hela projektets gång varit mycket hjälpsamma och hjälpt till med att förverkliga denna roliga idé. Nicklas och Ida Axelsson driver idag en fin gård i Gislaved. De har ca 72 kor och producerar 500 000 kg mjölk per år. De har två barn, Rasmus och Stina. På gården har de även massa roliga hundar och mysiga katter! Så det är alltid fullt ös på gården med djur, barn och allt annat som händer på en bondgård. De är tredje generationen som driver mjölkgården. Förutom att de producerar mjölk så odlar de även vall och majs.
På denna gården bor kossorna.
Här inne finns kossorna och även de små kalvarna är med på bild vid sina kalvhyddor.